👉JAK PODNIEŚĆ CENY I NIE STRACIĆ KLIENTÓW? Wyniki sprzedaży Twoich produktów/usług są... takie se? Pokażemy Ci, jak to zmienić

JAK PODNIEŚĆ CENY I NIE STRACIĆ KLIENTÓW?

Podziel się:

Dlaczego tak bardzo fizjoterapeuci i trenerzy obawiają się podwyżek cen?

Fizjoterapeuci i trenerzy często obawiają się wprowadzania podwyżek cen z kilku powodów. Przede wszystkim, istnieje strach przed negatywną reakcją klientów, który może paraliżować decydentów. Po drugie, niewiedza dotycząca skutecznego wprowadzania podwyżek może powodować opór.

Przed ostateczną decyzją o podwyżce warto podsumować wnioski z przeszłych zmian cen. Analiza może odpowiedzieć na pytania, czy po wprowadzeniu zmiany cen nastąpił spadek sprzedaży oraz czy pojawiły się zastrzeżenia w opiniach klientów na platformach takich jak Google. W większości przypadków wprowadzone zmiany cen nie prowadziły do istotnego spadku sprzedaży, a negatywne reakcje klientów były marginalne.

Warto pamiętać, że klienci częściej odchodzą z powodu rozczarowania jakością produktów lub usług niż z powodu niewielkiej zmiany ceny. Dodatkowo, brak podwyżek nie pozwoli nam poznać wrażliwości cenowej klientów.

Należy również zauważyć, że bieżący wzrost kosztów działalności gospodarczej dotyka także konkurencję. Oni również stoją przed dylematem: podwyżka cen czy zmiana marży.

Podwyżki cen to temat, który często budzi mieszane uczucia, ale jestem pewien, że możemy to zrobić z sukcesem. 😊

Korzystasz z tej metody? Dawaj w komentarz😊

JEŚLI CHCESZ ZROBIĆ KROK DALEJ

Zapisz się na bezpłatne szkolenie

 

Odkryj nową metodę, dzięki której zarobisz 3x więcej i już nie będziesz musiał dbać o pozyskiwanie klientów- bo sami do Ciebie przyjdą.
 
Czy na pewno dobrze wyceniasz swoją pracę?
Sprawdź, czy Twoje stawki są zgodne z rynkiem i konkurencją

 

Organizuję darmowe szkolenie, na którym pokażę Ci gotowy sposób na to jak skutecznie podnieść ceny i nie stracić klientów.
To działa nawet jeśli dopiero zaczynasz.

Czego dowiesz się w trakcie szkolenia?

 
✅Jak podnieść ceny i sprzedać więcej w fizjoterapii i treningu?
✅Kiedy, o ile i jak podnieść ceny bez odstraszania klientów?
✅Co zrobić, żeby zwiększyć swoje stawki?
✅Jak komunikować wartość usług, aby klienci wiedzieli, za co płacą, czując się usatysfakcjonowani i docenieni.
✅Jak wyliczyć stawkę godzinową?
✅Jak często zwiększać stawki i o ile %?
✅Jak opowiadać o produkcie i wyższej cenie?
✅Podnoszenie cen a uczciwa cena?
✅Dostaniesz jasną wizję, gotowy proces i konkretne zadania.
Jak się zapisać?

Podnieś swoje stawki i zarabiaj więcej!

Podaj imię i adres email.

Zapisz się!

W obecnej sytuacji, kiedy rynek jest niepewny, a koszty dynamicznie się zmieniają, podejście do podwyżek cen jest istotne z punktu widzenia percepcji klientów. Oto kilka rozważań na ten temat:

 1. Częstsze, niższe nominalnie podwyżki cen:

o             Częste, ale niewielkie podwyżki mogą być mniej odczuwalne dla klientów.

o             Mogą one pomóc w stopniowym dostosowywaniu się do zmian cen.

o             Jednak zbyt częste podwyżki mogą irytować klientów i prowadzić do utraty zaufania.

 1. Rzadsze, wyższe nominalnie podwyżki cen:

o             Rzadkie, ale większe podwyżki mogą być bardziej zauważalne dla klientów.

o             Wprowadzając je rzadziej, można uniknąć częstego szoku związanego z cenami.

o             Warto jednak zachować ostrożność, aby nie zaskoczyć klientów zbyt dużą zmianą.

Generalna zasada mówi, że każda podwyżka cen jest negatywnym doświadczeniem dla klientów. Dlatego staramy się ograniczać liczbę tych impulsów. Ostateczna decyzja powinna być oparta na doświadczeniach z przeszłych podwyżek cen. Jeśli planowana zmiana cen jest relatywnie wysoka (powyżej 20%), warto rozważyć wprowadzenie jej stopniowo, np. w dwóch transzach. To pozwoli klientom lepiej przystosować się do nowej sytuacji. 📈💰

Poniżej znajdziesz kilka stwierdzeń. Jeżeli odnoszą się one do ciebie, to zdecydowanie powinieneś wprowadzić System podnoszenia cen.

 1. Zysk, który przynosi twoja firma jest niezadowalający.
 2. Dostajesz sygnały z zewnątrz, że twoja praca jest warta o wiele więcej.
 3. Kalendarz z nowymi projektami masz wypełniony na dwa miesiące do przodu.
 4. Pracujesz więcej niż 10 godzin dziennie, poświęcając życie prywatne i rodzinne.
 5. Weekendy przeznaczasz na nadgonienie zaległości.
 6. Dostajesz więcej zleceń niż możesz obsłużyć.
 7. Dysponujesz zbyt małym czasem dla stałych i obecnych klientów.
 8. Nie wyrabiasz się z terminami i obietnicami dla klientów.
 9. Narastają w tobie frustracja i stres, związane z tym, że wciąż jesteś w pracy.
 10. Przesadnie reagujesz na oczekiwania klientów – masz wrażenie, że cię wykorzystują.
 11. Twoje oszczędności topnieją z każdym miesiącem albo w ogóle ich nie ma.
 12. Tracisz zdrowie i energię, której nie jesteś w stanie odbudować.
 13. Na wakacje jeździsz tylko raz w roku, nie dłużej niż na kilka dni.
 14. Coraz częściej pojawia się u ciebie myśl: „Po co mi była ta firma?”.

 

 

Pamiętaj! Podnoszenie cen nigdy nie powinno być celem samym w sobie. Obserwuj rynek, swoją firmę i swoich klientów. Ale najważniejsze:

Pierwsze co Cię powstrzymuje przed podniesieniem cen to na pewno jakaś wątpliwość, strach.  To naturalne, że może się to wydawać trudne, ale musimy zrozumieć, że jest to kluczowy element naszego rozwoju. Pokaż mi chociaż jedną rzecz, która nie poszła do góry od lat? Papier toaletowy, benzyna, czekolada, usługi, gałka lodów waniliowych. Wszystko, dosłownie wszystko idzie do góry z roku na rok więc czemu Ty się bronisz przed podwyżką cen?

Pamiętaj, że tak jak cały biznes musi być opracowany ze świadomością tak jak podniesienie ceny to też proces. Twoja praca rozwiązuje jakieś problemy, dajesz wartość, więc jesteś godny wynagrodzenia za swój wkład we współpracę z klientem.  Nie widzę powodu, dlaczego masz mieć jakieś wyrzuty sumienia. Podwyżki to naturalny proces skalowania biznesu. Przecież chcesz zarabiać więcej a mniej pracować. Prawda?

Zdefiniuj cele i priorytety. To może wydawać się dziwne, ale wiele firm boryka się z brakiem wyraźnie określonych celów. Nie wiedzą, dokąd zmierzają! A jeśli nie znasz celu, nie będziesz w stanie wyznaczyć odpowiedniej ścieżki do jego osiągnięcia. Dlatego pierwszym krokiem jest ustalenie celów - mówię tutaj o pełnym zrozumieniu kosztów i zysków, które będą dla Ciebie satysfakcjonujące.

Dla przedsiębiorcy zysk to nie tylko kwestia pieniędzy (choć są one bardzo istotne), ale również czas przeznaczony dla siebie, dla rodziny oraz na rozwój osobisty. To satysfakcja zarówno z pracy, jak i z własnych osiągnięć. To także możliwość oszczędzania i inwestowania zgromadzonych środków. Dlatego ważne jest, abyś określił idealny stan, do którego dążysz.

Ważne cele mogą obejmować: zwiększenie zysków firmy, poprawę bilansu między pracą a życiem prywatnym, zwiększenie efektywności pracy, zbudowanie stabilnej podstawy finansowej dla siebie i swojej rodziny, oraz osiągnięcie zadowolenia i spełnienia z wykonywanej pracy. Przemyśl, co jest dla Ciebie najważniejsze i ustal cele, które będą naprawdę motywujące i inspirujące.

Czy klient odejdzie?

Jakiej podwyżki byś nie zrobił musisz wziąć pod uwagę to, że klient może odejść. Bądź przygotowany i zaakceptuj scenariusz, w którym poinformujesz klienta o podwyżce a on powie "ok to zmieniam fizjo/trenera". Co z tego, że kilka % z Twojej bazy odpłynie. Skoro realnie zarobisz więcej a będziesz mniej pracował.

Poniżej powiem Ci co zrobić by zminimalizować ryzyko, że klienci będą odchodzić. Jeśli masz sytuację, iż klient odszedł po otrzymaniu informacji to dobry znak dla Ciebie. Był "wrażliwy" cenowo. Czyli szukał specjalisty, który byłby najtańszy. Nie uprawiaj Allegro, nie tłucz się z konkurencją o 5-10 zł typu kto da taniej.

Warto się zastanowić, czy chcesz zatrzymywać klientów, którzy kierują się wyłącznie ceną. Powiem Ci, że to najgorsze co może być. Współpraca oparta tylko na aspekcie finansowym zazwyczaj nie przetrwa długo. Będziesz miał klientów tymczasowych. Raz klient jest a zaraz go nie będzie, gdyż nie ma środków na współpracę. Zawsze będzie ktoś, kto oferuje niższe stawki, ale wartość Twojej pracy jest niepodważalna.

Może zacznijmy od tego czemu podnosimy stawki?

Im więcej zarabiasz tym lepiej i szybciej jesteś w stanie rozwijać swoją działalność. Możesz kupić technologię, systemy, sprzęt, którego nie ma konkurencja przez co wybijasz się na rynku. Czyli zwiększasz wartość świadczonych usług. Czy warto za to zapłacić więcej? Zdecydowanie tak. Nie chcesz przecież wiecznie myśleć, czy starczy Ci na rachunki, najem za gabinet, ryczałt czy cokolwiek innego. No chyba, że wolisz się przepracować, dopłacać do biznesu i nigdy nie zobaczyć cudownych zmian w Twoim przedsiębiorstwie.

Warto zaznaczyć, że jesteś niczym wino z potencjałem starzenia. Im dłużej działasz na rynku, tym bardziej rośnie Twoja wartość. Poszerzasz wiedzę, czyli nie reprezentujesz tego samego z czym zaczynałeś kilka, kilkanaście lat temu. Przypomnij sobie od jakich stawek zaczynałeś 5- 10 lat temu. Tylko nie mów mi, że są takie same jak teraz, ponieważ wpadnę do Ciebie i razem ustalimy Twój cennik!

Kiedy ostatni raz zmieniłeś/aś ceny? Im dłużej trwa szukanie tej magicznej daty tym bardziej będę przekonywał Cię do podniesienia stawek. Nigdy nie patrz z perspektywy "to nie odpowiedni moment" to, kiedy on będzie jak nie teraz? Siedzisz od lat z tym samym cennikiem, rynek zdążył się zmienić 5x a Ty dalej swoje.

Jeśli czujesz, że nadszedł czas na podniesienie cen, zaakceptuj to i podejmij działanie.

Podnoszenie cen to wyzwanie, które wymaga przemyślanego podejścia i starannego planowania. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, rozważ różne możliwości. Proponuję byś na początku troszkę potestował klientów. Wybierz sobie kilku klientów i sprawdź ich reakcję.

Ulubioną metodą jest podnoszenie cen dla nowych klientów. Dla tych, z którymi współpracujesz od dłuższego czasu, zachowaj stabilne stawki. To może pomóc w minimalizacji napięć związanych z podwyżką. 🌟

Zmieniaj ceny w momencie, gdy twój terminarz zapewnia ci pracę na co najmniej dwa miesiące do przodu. Wówczas nie będziesz czuł presji, a klienci będą mieli czas, by przyzwyczaić się do nowego stanu rzeczy.

 

Analizuj sprzedaż konkretnych usług – prowadź pełny monitoring. Z czasem modyfikuj cennik tak, by cena usługi rozbudowanej stała się ceną usługi podstawowej. W ten sposób dojdziesz do zamierzonego celu. Pamiętaj, by każde podniesienie ceny było też potwierdzone rozwojem firmy bądź nowymi atrakcyjnymi projektami, w które właśnie wchodzisz. Taki stan rzeczy sprawi, że sam będziesz czuł, że jesteś w dobrym miejscu, o dobrym czasie, a twoje działania są właściwe.

KOMUNIKUJ ZMIANY

Włączenie wzrostu cen do standardowych praktyk komunikacyjnych już na początku współpracy może być korzystne. Jest to sposób na budowanie transparentności i pokazanie, że cenisz swoją pracę na tyle, by regularnie dostosowywać jej wartość.

 

WARTOŚCIOWE USŁUGI, WARTOŚCIOWE WYNAGRODZENIE

Jeśli dotychczasowe usługi były oferowane bez dodatkowych opłat, teraz możesz wycenić je osobno. To sposób na pokazanie klientom, że ich inwestycja odpowiada rzeczywistej wartości, którą otrzymują.

 

DODAJ WARTOŚĆ

Aby złagodzić efekt podwyżki, rozważ ulepszenie oferty o dodatkowe elementy. To nie tylko sprawi, że cena stanie się bardziej akceptowalna, ale także zwiększy wartość, którą klient otrzymuje w zamian.

Zalety podnoszenia cen
• Wyższe zarobki,
• wyższe oszczędności,
• więcej czasu na samorozwój i rozwój firmy,
• wyróżnienie się na tle konkurencji,
• większy sens życia,
• samozadowolenie i duma,
• lepsze relacje z klientami,
• większy szacunek u klientów,
• większa rozpoznawalność marki,
• silniejsza marka,
• lepsza reputacja,
• podniesienie poczucia własnej wartości,
• większa kreatywność i przedsiębiorczość,
• większa odwaga do sięgania wyżej i dalej.

Podsumowując, kluczowym elementem udanego podnoszenia cen jest jasna i transparentna komunikacja z klientem. Dzięki temu będziesz mógł lepiej zrozumieć jego potrzeby i oczekiwania, co ułatwi ci podejmowanie dalszych decyzji w zakresie wyceny usług. Jeśli potrzebujesz więcej wskazówek dotyczących wyceniania pracy, sprawdź mój kurs, który krok po kroku przeprowadzi cię przez ten proces, dostarczając praktycznych narzędzi i wskazówek.

 

Podnieś swoje stawki i zarabiaj więcej!

Podaj imię i adres email.

Zapisz się!