👉JAK ROZPISAĆ SKUTECZNY PLAN TRENINGOWY? Siedzisz przed pustą kartką i nie wiesz od czego zacząć? Pokażemy Ci, jak to zmienić

Siła izometryczna a siła dynamiczna: dlaczego obie są ważne dla sportowców?

Podziel się:

Jeśli chcesz poprawić swoją siłę i wydajność sportową, musisz znać różnicę między testami izometrycznymi a ćwiczeniami dynamicznymi. Testy izometryczne polegają na utrzymywaniu stałej pozycji pod napięciem, podczas gdy ćwiczenia dynamiczne wymagają ruchu mięśni i stawów. W tym artykule dowiesz się, jak obie metody wpływają na twoją siłę, jak je porównać i jak wybrać najlepszą dla siebie.

Korzystasz z tej metody? Dawaj w komentarz😊

JEŚLI CHCESZ ZROBIĆ KROK DALEJ

Zobacz jak stworzyć skuteczne ramy rehabilitacji sportowej. Ćwicz mądrze i wróć do sportu.

 
Zapraszam Cię na  SZKOLENIE 
 
Szkolenie, na które się zapisujesz trwa około 2 godziny. Szkolenie to nie jest prezentacja. To pełnowartościowe szkolenie, wypchane konkretami i przykładami. Sporo z niego wyniesiesz.

CO ROBIĄ LEPIEJ ALBO INACZEJ FIZJOTERAPEUCI I TRENERZY, ŻE ICH KLIENCI WRACAJĄ DO SPORTU?
 
Pewnie doskonale wiesz, że tradycyjna rehabilitacja jest nieskuteczna. Masaż nie sprawi, że wrócisz do sportu.
Tylko jak się za to zabrać? Ilość zmiennych, które obejmują współczesną rehabilitacja sportowa jest ogromna.
 

Czego dowiesz się w trakcie szkolenia?

✔Izometria, czyli co...?
✔Zrozumienie, co literatura naukowa mówi o treningu siły izometrycznej.
✔Zrozumienie, w jaki sposób ocenić zdolność sportowców do wykonywania ćwiczeń siły izometrycznej na różnych pozycjach.
✔Jak skutecznie trenować i wykorzystać różne ćwiczenia izometrycznego treningu siłowego?
✔Progresja i regresja izometrycznych ćwiczeń siłowych
✔Jak stosować izometryczny trening siłowy w rehabilitacji sportowej?
✔Czym jest HIMA, PIMA?
✔Jaka jest optymalna objętość w treningu izometrycznym?
✔Co uwzględnić w izometrii rehabilitacji sportowej?
✔ Jak izometria wpływa na siłę?
✔Jakie zmienne treningu izometrycznego musisz znać?
✔ Testy izometryczne
✔Jak wykonać Isometric Mid Tight Pull?
✔Klasyfikacja ćwiczeń
✔Umiejscowienie ćwiczeń w programie treningowym

Stworzyłem wyjątkowy webinar. Postanowiłem opisać Ci moje autentyczne podejście treningowe dzięki któremu dowiesz się jak tworzyć własną matrycę izometryczną, która działa! Przekonasz się, że to nie jest trudne.

Dlaczego warto zobaczyć webinar?

✔Borykasz się z chaosem w rehabilitacji sportowej i treningu?
✔Nie wiesz od czego zacząć trening izometryczny?
✔Jesteś trenerem personalnym, fizjoterapeutą?
✔Chciałbyś dowiedzieć się jakie ćwiczenia dobrać?
✔Pracujesz jako trener z klientami i chcesz zabezpieczyć ich przed kontuzją?
✔Chcesz dowiedzieć się jaka jest najlepsza metoda z wykorzystaniem manipulacji różnymi parametrami
✔Dowiesz się czy Twój aktualny plan jest dobry, czy może warto coś zmienić.
✔Chcesz nauczyć się najlepszych sposobów treningu izometrycznego
✔Chcesz poznać podstawy fizjologii ścięgna?
✔Chcesz dowiedzieć się jakimi parametrami manipulować by przyspieszyć proces powrotu do sportu?

Zajmijmy się tym wspólnie. Jeśli chcesz nauczyć się takiego podejścia, pokażę Ci swój proces oraz udostępnię moje materiały i narzędzia.

 
Jak się zapisać?

Chcę ćwiczyć bez bólu!

Jaki jest związek między testami izometrycznymi a ćwiczeniami dynamicznymi? Czy nadal istnieje miejsce dla testów izometrycznych?


Historycznie rzecz biorąc, istniał ograniczony związek między działaniami dynamicznymi a maksymalną siłą wytwarzaną podczas ocen izometrycznych. Jednak na początku lat 90-tych w literaturze pojawiły się testy wielostawowe w pozycji stojącej, takie jak przysiad izometryczny i IMTP. Siła szczytowa uzyskana z tych testów wykazała silniejszy związek przekroju poprzecznego z wydajnością dynamiczną niż poprzednie testy.

Niemniej jednak, dynamiczne pomiary siły maksymalnej (np. przysiad 1RM) zazwyczaj wykazują silniejsze związki z ogólnymi umiejętnościami sportowymi, takimi jak sprint, skakanie, uderzanie i zmiana kierunku.

Być może kluczowym pytaniem jest: Jaki jest związek między izometryczną siłą maksymalną a pozycją dopasowaną do ciężkiej dynamicznej siły maksymalnej? Na przykład, siła szczytowa z przysiadu izometrycznego w porównaniu do przysiadu tylnego 1RM.

Ogólnie rzecz biorąc, zobaczymy relacje r=0,35 - 0,70 między tymi dwoma pomiarami, co pozostawia około 50-85% wariancji wydajności niewyjaśnionej.

Jednak gdy zobaczymy inne badania i to w miarę nowe ponieważ z 2023 roku to możemy dość do wniosku, że jest bardzo duża korelacja między wynikiem IMTP a typowymi testami 1RM jak przysiad, martwy ciąg power snach itp.

Rzeczywiście, gdy badany jest związek między zmianami maksymalnej siły izometrycznej a siłą dynamiczną dopasowaną do pozycji, nie ma prawie żadnego związku. Praktycy powinni zauważyć, że to odkrycie nie mówi ci, czy jedno jest ważniejsze od drugiego - po prostu wychwytują różne konstrukty siły. Czyli można założyć, że taki jaki masz wynik w IMTP odzwierciedla +/- to ile masz w podstawowych wzorcach ruchowych 1RM.

Innym ważnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, jest to, że testy izometryczne pozwalają na jednoczesną ocenę siły eksplozywnej RFD (tj. wczesnej fazy produkcji siły), która wydaje się być bardziej istotna w podejmowaniu decyzji treningowych niż siła szczytowa.

Czy możemy używać oceny maksymalnej siły izometrycznej i maksymalnych testów siły dynamicznej zamiennie?


Nie, nie możemy. Nie ma prawie żadnej proporcjonalności ani zgodności między tymi dwoma testami w czasie.

Myślę, że kluczowe nieporozumienie wynika z tego, że oba są uważane za testy siły maksymalnej. Chociaż jest to całkowicie rozsądne pojęcie, oceniają one bardzo różne formy maksymalnej siły. Dlatego ćwiczący powinni zdecydować, czy chcą oceniać ciężką dynamiczną siłę maksymalną, czy maksymalną siłę izometryczną, czy też obie.

Jest to również ważne do rozważenia przy interpretacji literatury naukowej. Jeśli podstawowe badania wskazują, że "siła maksymalna" jest ważna dla danego sportu, należy sięgnąć głębiej, aby określić, jaką formę siły maksymalnej badano. Jeśli badacze wykorzystali przysiad 1RM lub 3RM, nie zakładaj, że przysiad izometryczny lub IMTP będą działać dobrze zamiast tego.

Czy to jakieś zaskoczenie, że jeśli trenujemy przysiad dynamicznie, poprawa w teście przysiadu jest bardziej widoczna niż w teście izometrycznym niezwiązanym z przysiadem?


Wcale nie, ponieważ odwołuje się to do zasady specyficzności. Jednak to, co jest naprawdę zaskakujące, to brak jakiegokolwiek związku między zmianami w przysiadzie dynamicznym a izometrycznym.

Metaanaliza 229 uczestników, plus indywidualne dane od 94 uczestników, nie wykazała przewidywalnego związku między dwiema formami siły maksymalnej (rysunek 1). Częściowo może to być spowodowane tym, że uczestnicy nie byli w pełni zaznajomieni z testem izometrycznym, co prowadziło do bardziej zmiennych wyników. Musimy jednak przyjąć wyniki za dobrą monetę i zaakceptować, że zdecydowana większość badań w analizie odpowiednio zapoznała swoich uczestników.

Rysunek 1. Zależność między zmianami w sile izometrycznej a dopasowaną do pozycji siłą dynamiczną. Wyniki pokazują, że 97% wariancji jest niewyjaśnionych.

Przechodząc do treningu. Jeśli trenujemy izometrycznie, czy możemy oczekiwać, że siła przełoży się na bardziej dynamiczne zadania?


Istnieje znaczący transfer z treningu izometrycznego do wydajności dynamicznej w zależności od kontekstu. Praca Danny'ego Luma jest tego doskonałym przykładem. Rzeczywistość jest taka, że zdecydowana większość wyników sportowych jest dynamiczna, a zdecydowana większość naszego treningu siłowego jest dynamiczna, ponieważ w większości przypadków jest to najlepszy transfer. Dlatego też, jeśli uwzględnisz trening izometryczny, będzie on zazwyczaj dodatkiem do zadań dynamicznych.

Podziel się opinią czy korzystasz z treningu o charakterze izometrycznym i jaka jest Twoja ulubiona metoda?

1. James, L. P., Weakley, J., Comfort, P., & Huynh, M. (2023). The Relationship Between Isometric and Dynamic Strength Following Resistance Training: A Systematic Review, Meta-Analysis, and Level of Agreement. International Journal of Sports Physiology and Performance, 1(aop), 1-11.

Chcę ćwiczyć bez bólu!