Skuteczna metoda treningowa po rekonstrukcji ACL- Blood Flow Restriction

Podziel się:

Korzystasz z tej metody? Dawaj w komentarz😊

JEŚLI CHCESZ ZROBIĆ KROK DALEJ

Zobacz jak stworzyć skuteczne ramy rehabilitacji sportowej. Ćwicz mądrze i wróć do sportu.

 
Zapraszam Cię na  BEZPŁATNE SZKOLENIE  
Powrót do sportu po ACLR: Co musisz wiedzieć, zanim zaczniesz?
 
Zobacz jak stworzyć skuteczny plan dla Twoich klientów po ACLR i sprawić by wrócili do sportu.
 
Pewnie doskonale wiesz, że tradycyjna rehabilitacja jest nieskuteczna. Masaż nie sprawi, że wrócisz do sportu. 
Tylko jak się za to zabrać? Ilość zmiennych, które obejmują współczesną rehabilitacja sportowa jest ogromna.

ZAPISZ SIĘ ZA DARMO

październik

26

16:15 CEST
SZKOLENIE ZACZNIE SIĘ ZA:
0
Dni
0
godziny
0
minuty
0
sekundy

CO ROBIĄ LEPIEJ ALBO INACZEJ FIZJOTERAPEUCI I TRENERZY, ŻE ICH KLIENCI WRACAJĄ DO SPORTU?
 
Pewnie doskonale wiesz, że tradycyjna rehabilitacja jest nieskuteczna. Masaż nie sprawi, że wrócisz do sportu.
Tylko jak się za to zabrać? Ilość zmiennych, które obejmują współczesną rehabilitacja sportowa jest ogromna.
 

Czego dowiesz się w trakcie szkolenia?

 
✔Borykasz się z kolanem po ACLR?
✔Pracujesz bądź chcesz zacząć pracować z osobami zmagającymi się z tą kontuzją?
✔Jesteś trenerem personalnym, fizjoterapeutą?
✔Chciałbyś dowiedzieć się jak wrócić do sportu po ACLR?
✔Pracujesz jako trener z klientami i chcesz nauczysz się w jaki sposób oceniać kondycję ich stawu kolanowego;
✔Chcesz dowiedzieć się jak pracować w poszczególnych fazach po rekonstrukcji;
✔Chcesz nauczyć się właściwie tworzyć protokoły treningowe prehab/rehab;
✔Chcesz poznać regresje wielu wartościowych ćwiczeń;
✔Chcesz dowiedzieć się czy leczenie zachowawcze vs rekonstrukcja jest lepsza?

Stworzyłem wyjątkowy webinar. Postanowiłem opisać Ci moje autentyczne podejście treningowe dzięki któremu dowiesz się jak tworzyć trening, który działa! Przedstawiam Ci proces od czego zacząć analizę ludzkiego ciała w ujęciu fizjo i treningowym. Przekonasz się, że to nie jest trudne.

Nowe metody treningowe są jak sztafeta, w której liczą się tylko 2 rzeczy- umiejętne przejęcie pałeczki i szybkość. Jeśli nie potrafisz ich spiąć ze sobą, napracujesz się napocisz a efekty będą marne. Zastanów się jak to przełożyć na swój trening. Z pomocą przychodzi BFR.

Ten artykuł chciałbym poświęcić jak zawsze nauce, w obszarze działania metod treningowych po rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego (ACLR).

Czy BFR jest skutecznym narzędziem przy ACLR?

Co ciekawe metoda wykorzystująca ograniczenie przepływu krwi przez tkanki nie jest nowa ponieważ już z 2000 roku mamy badania (Takarada) udowadniające skuteczność matrycy.

Chciałbym postawić takie klucze po które powinniście sięgać:

 • Trening oparty o niską intensywność 20-30% 1RM w połączeniu z ograniczeniem przepływu krwi jest bezpieczną metodą po ACLR.
 • BFR zwalcza atrofię mięśniową po rekonstrukcji ACL, jednocześnie zachowując bezpieczeństwo protokołu i dobra tolerancję u pacjentów

Zastosowanie ograniczenia przepływu krwi (BFR) po zabiegu operacyjnym jest wskazane w celu zmniejszenia utraty masy mięśniowej, która jest często obserwowana we wczesnym okresie pooperacyjnym. Jednakże w ciągu pierwszych sześciu tygodni po operacji ryzyko powstania zakrzepu krwi (prawdopodobnie najbardziej znane przeciwwskazanie do BFR) jest największe. Co wtedy robić? Liczne badania naukowe przedstawiają, że można po operacji wykonać zabieg oparty o model BFR. Najlepiej jest otrzymać zgodę chirurga kierującego.

Ponadto, częstym pytaniem w praktyce klinicznej czy istnieje odpowiedni wiek, w którym można włączyć BFR do planu opieki pooperacyjnej i czy młodsi pacjenci mogą bezpiecznie stosować trening BFR po zabiegu operacyjnym. Przed publikacją badań naukowych do których dostęp macie poniżej, niewiele było wiadomo na temat bezpieczeństwa pooperacyjnego BFR u młodzieży. W tym pilotażowym badaniu zbadano i zarejestrowano potencjalne efekty uboczne i tolerancję pacjenta na BFR po rekonstrukcji ACL u młodych nastolatków.

Badanie to wykazało, że trening ograniczania przepływu krwi może być bezpiecznie stosowany u młodzieży około 8 dni po rekonstrukcji ACL rekonstrukcji.

Zastosowanie ograniczenia przepływu krwi po operacji może pomóc w złagodzeniu utraty masy mięśniowej, która występuje we wczesnym okresie pooperacyjnym.

W padaniu Pure’a i wsp. (2022) wykorzystano BFR by sprawdzić jak realnie wygląda metodyka i jakich efektów możemy się spodziewać używając owej metody. Intensywność treningowa jaka powinna zostać wykorzystana w protokole ograniczonego przepływu krwi to 20-30% 1RM. Grupa badawczą była młodzież w wieku 12-18 lat a okres treningowy wynosił 12 tygodni. Wykorzystano 80% LOP (limb occlusion pressure).

Intensywność treningową określono za pomocą skali OMNI-RES. Standardowy schemat pracy BFR wygląda tak, że wykonujemy w pierwszej serii 30 powtórzeń po czym następuje 30 sekundowa przerwa, a następnie trzy serie po 15 powtórzeń z 30 sekundową przerwą miedzy seriami.

Po każdym ćwiczeniu uczestnicy byli monitorowani przez badaczy i poinstruowani o konieczności zgłaszania wszelkich potencjalnych zdarzeń niepożądanych związanych z zastosowaniem BFR, które obejmowały główne zdarzenia niepożądane: krwotok podskórny (siniak), zakrzepica żył głębokich (DVT) lub skrzepy krwi, omdlenia; oraz drobne zdarzenia niepożądane: zawroty głowy, drętwienie kończyn dolnych i swędzenie.  Tolerancja uczestników na BFR była monitorowana poprzez śledzenie czy uczestnicy byli w stanie pomyślnie ukończyć schemat powtórzeń i/lub jeśli zażądali obniżenia zastosowanego ciśnienia z jakiegokolwiek powodu.

Jakich wyników możemy się spodziewać po BFR?

 • Do analizy włączono 29 uczestników (14 mężczyzn; 15 kobiet), którzy ukończyli łącznie 535 sesji na około 18,45 ± 6,47 sesji na osobę w ciągu 12 tygodni.
 • Średni wiek uczestników wynosił 15,39 ± 1,61 roku, a protokół został wdrożony średnio 8,72 ± 3,32 dnia po operacji.
 • Żaden z uczestników nie zrezygnował konkretnie z BFR, ale 7 odpadło z różnych powodów (4 z powodu artrofibrozy, 1 z powodu artroskopii/lizy zrostów, 1 przestał uczęszczać (się wyprowadził).
 • W trakcie trwania badania u żadnego z uczestników nie wystąpiły poważne zdarzenia niepożądane.

 • W tym badaniu, na 535 sesji BFRT, nie odnotowano żadnych poważnych zdarzeń niepożądanych (DVT, krwotok SubQ i omdlenie), a drobne działania niepożądane BFRT odnotowano łącznie w 11,41% przypadków. BFRT u młodzieży wydaje się być dobrze tolerowany, ponieważ pacjenci byli w stanie ukończyć przepisane ćwiczenia w 89,53% przypadków, a zmniejszenie ciśnienia okluzji kończyny wystąpiło w 3,55% przypadków. Ciśnienie BFRT, czas napełniania i szerokość mankietu to trzy zmienne, które można modyfikować i które mogą wpływać na prawdopodobieństwo wystąpienia zdarzeń niepożądanych związanych z BFRT. Wykazano, że mankiety o zmiennym konturze zwiększają komfort pacjenta i dodatkowo zmniejszają ryzyko mechanicznego ściskania, a także umożliwiają okluzję przy niższym ciśnieniu. Wcześniejsi autorzy donosili o działaniach niepożądanych po BFRT z użyciem mankietów o wąskiej średnicy (∼ 3 cm) i przy wysokich ciśnieniach (160 do 200 mm Hg). Większą częstość działań niepożądanych odnotowano w przypadku stosowania mankietu o wąskiej średnicy i wysokiego ciśnienia, co jest zgodne z opinią Estebe i wsp. którzy stwierdzili, że mankiet o średnicy 14 cm wymaga znacznie mniejszego ciśnienia do zamknięcia przepływu krwi w porównaniu z mankietem o średnicy 7 cm, który powodował znacznie większy ból po osiągnięciu okluzji tętnicy.

  Podsumowanie

  Ze względu na to, że atrofia mięśniowa czworogłowego jest powszechna po rekonstrukcji ACL i często utrzymuje się przez długi czas, strategie mające na celu zwalczanie utraty masy mięśniowej w początkowych etapach rehabilitacji są niezwykle istotne. Opisywane badanie potwierdza, że BFR jest bezpieczną metodą dla młodych nastolatków i może stanowić potencjalną strategię wczesnego okresu pooperacyjnego w celu zapobiegania atrofii mięśniowej. Warto korzystać z tej metody ze względu na wiele korzyści. Znając odpowiednie protokoły które przedstawiam w poniższym materiale z pewnością pomożecie swoim klientom w powrocie do aktywności fizycznej.

ZAPISZ SIĘ ZA DARMO

październik

26

16:15 CEST
SZKOLENIE ZACZNIE SIĘ ZA:
0
Dni
0
godziny
0
minuty
0
sekundy
© Wszelkie prawa zastrzeżone 2023 przez Kamil Malinowski
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram