Postępowanie w przypadku bólu pachwiny jest częstym wyzwaniem w sporcie, ponieważ siła przywodzenia stawu biodrowego jest ważnym czynnikiem związanym z potencjalnymi problemami w tej okolicy. Istnieje wiele urządzeń i metod monitorowania siły przywodzenia biodra, zarówno z bólem, jak i bez niego.
Wiesz, co jest przyczyną barku efektów treningowych? To nie jest kwestia tego, że coś za mało robisz. Bardziej tego, że nie testujesz, a jak już coś robisz to niewłaściwie. Urazy bioder i przywodzicieli stanowią 16% wszystkich urazów w piłce nożnej z czego 6% to same przywodziciele.
Celem tego artykułu jest porównanie skuteczności testu ściskania na długiej dźwigni za pomocą urządzenia ForceFrame oraz testu 5-sekundowego ściskania (5SST) w pomiarze siły przywodzenia biodra i prowokacji bólu w obszarze pachwiny.
Siła przywodzenia biodra jest kluczowym czynnikiem powiązanym z możliwymi problemami w okolicach pachwin.
W ramach kompleksowej oceny przed sezonem przeprowadzono badanie przekrojowe z wykorzystaniem danych dotyczących 83 elitarnych piłkarzy jednego klubu, którzy rywalizowali w najwyższej lidze duńskiej - od seniorów po akademię młodzieżową. Średni wiek badanych wynosił 16 ± 2,7 lat. Zebranie danych wymagało, aby zawodnicy mieli pełne uprawnienia do uczestnictwa we wszystkich zajęciach przedsezonowych, włącznie z meczami.
Inne czynniki, takie jak zgodność zawodnika, wysiłek i komfort, powinny być również brane pod uwagę przy wyborze testu do użycia.
W celu przeprowadzenia testu wyciskania długich dźwigni przy użyciu ramy ForceFrame, zawodnicy znajdowali się w pozycji leżącej w 0° zgięcia stawu biodrowego, kolana były w pełni wyprostowane, a obie przyśrodkowe kostki dotykały dwóch wewnętrznych ogniw obciążających ramy ForceFrame (co skutkowało kątem odwiedzenia bioder wynoszącym około 0-5°).
W celu przeprowadzenia testu ściskania długiej dźwigni zgodnie z kopenhaską metodą 5SST, zawodnicy znajdowali się w pozycji leżącej w 0° zgięcia stawu biodrowego, kolana były w pełni wyprostowane, a przedramię osoby oceniającej oraz ręczny dynamometr znajdowały się pomiędzy obiema przyśrodkowymi kostkami, co powodowało około 10-15° obustronnego odwiedzenia stawu biodrowego. Zbieranie danych było standaryzowane pomiędzy dwoma metodami.
Jakie można mieć zastrzeżenia do badań?
○ Ocena przywodzicieli była częścią większej baterii testów przed sezonem.
○ Niemożność randomizacji (jednak alternatywny przydział został zakończony w celu zmniejszenia ryzyka błędu).
○ Brak bezpośredniego pomiaru kąta odwodzenia biodra dla porównania.
W różnych organizacjach dostępne są różne zasoby, a dzielenie się informacjami staje się coraz bardziej powszechne (np. między klubem a reprezentacją narodową w przypadku konkretnej osoby). W związku z tym konieczne jest zrozumienie, jak właściwie wykorzystać te informacje. Na przykład, które metryki mogą być bezpośrednio porównywane lub zastępowane, a które nie.
Badanie wykazało, że testy ściskania długiej dźwigni przy użyciu ForceFrame i 5SST do pomiaru siły przywodzicieli bioder i prowokacji bólu nie są zamienne. Test ForceFrame daje o 16% niższe pomiary siły, wywołuje mniej intensywny ból pachwiny i prowokuje ból pachwiny u mniejszej liczby zawodników w porównaniu do 5SST. Różnice te mogą być prawdopodobnie przypisane różnicy w ustawieniu, a konkretnie kątowi odwodzenia biodra.
Co ciekawe, tylko zawodnicy bez aktualnej kontuzji zostali włączeni do tego badania, jednak 61% zawodników zgłaszało ból przy użyciu 5SST (co sugeruje, że zawodnicy mogą doświadczać bólu bez doświadczania kontuzji). Podczas gdy skłonność do wyboru 5SST zamiast ForceFrame może być spowodowana wyższą czułością w wykrywaniu potencjalnych problemów z pachwinami, inne czynniki, takie jak zgodność zawodnika, wysiłek i komfort mogą być również brane pod uwagę. Zawodnicy, którzy doświadczają bólu częściej i z większą intensywnością podczas badania, mogą być mniej skłonni do maksymalnego wysiłku podczas badania. Wyniki te są nowatorskie i istotne z klinicznego punktu widzenia, ponieważ mogą mieć wpływ na sposób, w jaki kluby i akademie piłkarskie monitorują i wykrywają wczesne problemy z pachwinami.
Z własnej praktyki mogę powiedzieć, że test 5SST jest bardzo dobry. Charakteryzuje się czułością 43% a specyficznością 91% czyli jest świetnym narzędziem do potwierdzania bólu pachwiny. Więcej na ten temat dowiesz się z materiału poniżej gdzie szerzej przedstawiam problem z przywodzicielami u naszych klientów.
Pokaż swoich klientów
Masz przypadki klientów, którzy mają problem z przywodzicielami? Podziel się nimi w komentarzu a pomożemy Ci znaleźć najlepsze rozwiązania.