W tej fazie zwiększamy intensywność i wprowadzamy pełny zakres ruchu unoszenia pięty zarówno w pozycji stojącej, jak i siedzącej. Naszym celem jest rozwój siły i wytrzymałości siłowej. Aby rozwinąć siłę, pacjent wykonuje 4 serie po 6-8 powtórzeń. Aby rozwinąć wytrzymałość siłową, sportowiec wykonuje wyższe zestawy powtórzeń (od 10 do 30 powtórzeń). Tempo powinno być kontrolowane, ponieważ szybkie przejście od skurczu ekscentrycznego do koncentrycznego może pogorszyć stan ścięgna.
By przejść do kolejnej fazy powinieneś zdać testy poniżej:
30-35 jednostronnych unoszeń pięty dla sportowców,
20-25 jednostronnych unoszeń pięty dla osób niebędących sportowcami.
4-6 powtórzeń jednostronnego unoszenia pięty na stojąco z obciążeniem 1x masa ciała
4-6 powtórzeń 75% masy ciała w pozycji siedzącej z jednostronnym unoszeniem pięty
4-6 powtórzeń 1-1,5x jednostronnego wyciskania nogami z masą ciała.
Oczywiście, gdy przechodzimy do fazy 3 i 4 , kontynuujemy te ćwiczenia izotoniczne, aby utrzymać i dalej rozwijać sprawność sportowca.
Jest to etap przejściowy do pełnej aktywności plyometrycznej. Ćwiczenia w tej fazie obejmują wstępne ćwiczenia plyometryczne, w których sportowiec buduje tolerancję na magazynowanie energii, z mniejszym naciskiem na komponent koncentryczny. Podczas wykonywania ćwiczeń Fazy 3, celem nie jest maksymalizacja wysokości lub odległości, ale raczej stopniowe wystawianie Achillesa na wymagania związane z lądowaniem.
Czyli pierwsze co powinniśmy robić gdy chcemy wejść w mocną plyo to nauka lądowania/ hamowania.
Niektóre przykładowe ćwiczenia fazy 3 obejmują :
-podskoki w miejscu,
-skakanie na skakance i wstępne ćwiczenia zwalniające.
Te ćwiczenia z Fazy 3 przechodzą w Fazę 4 w miarę postępu następujących zmiennych:
Wykonywanie ciągłych powtórzeń (np. pojedyncze podskoki w miejscu w porównaniu do ciągłych podskoków w miejscu).
Zwiększanie wysokości plyometrii
Dodawanie nowych płaszczyzn obciążenia (np. przeskoki boczne)
Dodanie manewrów naprzemiennych/pojedynczych nóg.
Należy pamiętać, że w każdej sesji należy zmieniać tylko jedną zmienną, aby nie pogorszyć stanu ścięgna i określić, jakie zmiany pacjent może tolerować. Podobnie jak w przypadku zarządzania w sezonie, chcemy monitorować ból w ciągu 24 godzin po obciążeniu. Jeśli okaże się, że progresja wywołuje zbyt duży ból, możemy cofnąć ćwiczenie lub zmodyfikować objętość i/lub intensywność. Gdy sportowiec opanuje lądowanie w fazie 3, możemy przejść do ćwiczeń plyometrycznych o wysokiej intensywności w ostatniej fazie rehabilitacji.
Ta ostatnia faza obejmuje ćwiczenia, w których pacjent skacze, ląduje i biegnie z maksymalną prędkością i/lub intensywnością. Ćwiczenia mogą obejmować ciągłe królicze skoki, skakanie na wysokość i/lub odległość oraz ćwiczenia zmiany kierunku. Podkreślam znaczenie wystawiania Achillesa na różnorodne bodźce.
Ćwiczenia fazy 4 stają się jeszcze bardziej specyficzne dla sportowca, gdzie staramy się odtworzyć wymagania sportowe. Oczywiście, podobnie jak w fazie 3, słuchamy 24-godzinnej reakcji sportowca i modyfikujemy ćwiczenia w razie potrzeby.
Rehabilitacja i leczenie Achillesa wymaga zrozumienia harmonogramu aktywności sportowca, jego aktualnych możliwości i celów. W przypadku sportowców w trakcie sezonu skupiamy się na utrzymaniu objawów na niskim poziomie poprzez stosowanie treningu izometrycznego i izotonicznego, a także modyfikowanie czynności obciążających, jeśli to możliwe.
Gdy sportowcy mają przerwę, wychodzimy poza trening izotoniczny z progresywnymi ćwiczeniami plyometrycznymi, które mają na celu przywrócenie ich do sportu. Te same praktyczne zasady mogą być stosowane w przypadku każdej populacji niesportowej doświadczającej tendinopatii Achillesa.
Aby uzyskać pełne podsumowanie tego, jak opanować rehabilitację i leczenie tendinopatii Achillesa,
zapoznaj się z moim nagraniem szkolenia Tendopatia ścięgna Achillesa- co każdy biegacz powinien wiedzieć!