Szkolenie- Jak w 5 krokach zabezpieczyć bark przed kontuzjami?👉

Siła przywodzicieli a ból pachwiny: Kluczowe informacje dla sportowców i trenerów!

Cześć sportowcy i trenerzy!

Dziś rozmawiamy o bólu pachwiny - temacie, który nie jest obcy dla piłkarzy.

Czy wiesz, że wczesne wykrycie tego bólu może być kluczem do uniknięcia długiej przerwy w treningach?

Raporty sugerują, że osłabienie przywodzicieli może być powiązane z bólem pachwiny. Ale czy to kura czy jajko? Czy ból prowadzi do osłabienia, czy może odwrotnie? Dzięki naszemu badaniu, odkryjemy tę tajemnicę! Pozostańcie z nami, aby dowiedzieć się więcej na temat tej fascynującej interakcji między siłą przywodzicieli a bólem pachwiny.

Gotowi na rozwiązanie tego sportowego enigmy? Let's go!

SZKOLENIE ONLINE

KONFLIKT PODBARKOWY
ZDROWE I MOCNE BARKI

Szkolenie łączący ze sobą najważniejsze informacje dotyczące pracy nad łagodzeniem, bądź eliminowaniem bólu barków.

Poznaj praktyczne i skuteczne metody fizjoterapii i treningu obręczy barkowej.

Naucz i podejmuj świadome decyzje w tworzeniu protokołów, które pozwolą w optymalny i bezpieczny sposób rozwijać ten obszar ciała.
Dołącz teraz 97 PLN (zamiast 247 PLN) ➼
Dlaczego warto zobaczyć webinar?
✔Borykasz się z bólem barków?
✔Pracujesz bądź chcesz zacząć pracować z osobami zmagającymi się z tą kontuzją?
✔Jesteś trenerem personalnym, fizjoterapeutą?
✔Chciałbyś dowiedzieć się jak trenować mimo pojawiających się problemów związanych z konfliktem podbarkowym (SIS/SAIS)?
✔Pracujesz jako trener z klientami i chcesz nauczysz się w jaki sposób oceniać kondycję ich obręczy barkowej;
✔Chcesz dowiedzieć się jak poprawiać mobilność i stabilność obręczy barkowej;
✔Chcesz nauczyć się właściwie tworzyć protokoły treningowe prehab/rehab;
✔Chcesz poznać regresje wielu wartościowych ćwiczeń na obręcz barkową;
✔Chcesz dowiedzieć się jak pozbyć się dyskomfortu z okolic obręczy barkowej;

Przeprowadzono prospektywne badanie podłużne z udziałem piłkarzy z klubu Major League Soccer w wieku od poniżej 13 do poniżej 19 lat. Co tydzień przez 14 tygodni proszono ich o zgłaszanie, czy odczuwają ból w pachwinie. Jeśli tak, uzyskano numeryczną skalę oceny bólu od 0 do 10.

Co tydzień przeprowadzano test siły ściskania przywodziciela długiego przy użyciu ForceFrame. Opór zastosowano w odległości 5 cm proksymalnie od kostki przyśrodkowej. Wykonano 5-sekundowe maksymalne ściśnięcie, a co tydzień wykonywano jedno powtórzenie.

Zawodnicy zostali podzieleni na grupy z bólem pachwiny i bez bólu pachwiny na podstawie zgłaszanych przez nich objawów.

 

WYNIKI
Wyniki uzyskano od 53 zawodników w średnim wieku 14,4 lat. Dwudziestu dziewięciu z nich zgłosiło ból pachwiny, podczas gdy 24 nie doświadczyło bólu pachwiny w 14-tygodniowym okresie badania. Na początku badania nie było różnicy w danych demograficznych między obiema grupami. Podobnie, nie było różnicy w wyjściowej sile ściskania przywodziciela między osobami z bólem pachwiny i bez niego.

Osoby, które doświadczyły bólu pachwiny, zgłosiły średnie nasilenie 3,1 (+/- 1,5) w skali NPRS. Średni czas trwania tych objawów wynosił 2,1 tygodnia (+/- 1,3 tygodnia). Wyniki wykazały, że osoby zgłaszające ból pachwiny miały różne wartości siły ściskania przywodziciela w czterech punktach czasowych, patrz rysunek 2B.

Siła przywodziciela zmniejszyła się od wartości wyjściowej do tygodnia przed wystąpieniem bóluSiła nadal spadała po wystąpieniu bóluSiła wzrosła po powrocie do punktu czasowego wolnego od bólu.

Co było szczególnie interesujące, zawodnicy bez bólu pachwiny nie mieli różnic w sile ściskania w okresie 14 tygodni.

 

adductor strength and groin pain

DeLang et al., J Sci Med Sport (2023)

PYTANIA I PRZEMYŚLENIA
Czy ból w pachwinie jest przyczyną zmniejszonej siły przywodzicieli, czy też zmniejszenie siły predysponuje kogoś do wystąpienia bólu w pachwinie? To jak odpowiedź na pytanie o kurę lub jajko. Odkrycie zmniejszonej siły przywodzicieli i wystąpienia bólu pachwiny było zgodne z wcześniejszym małym badaniem przeprowadzonym przez Crow w 2009 roku i Thorborg w 2014 roku. Zaproponowano, że hamowanie nerwowo-mięśniowe jednostki motorycznej jest widoczne przed świadomym wystąpieniem bólu. Wiemy jednak również, że ból może hamować funkcje mięśni.

Zgłoszenie bólu opierało się na następującym pytaniu: „Czy w ciągu ostatniego tygodnia odczuwałeś ból

ból biodra lub pachwiny, który w jakikolwiek sposób ograniczył Twoją wydajność, w skali od 0 do 10?”. Pytanie to mogło podlegać interpretacji, ponieważ niektórzy mogli zrezygnować z występu po wystąpieniu bólu, podczas gdy inni mogli kontynuować występ i mogli zinterpretować to inaczej.

Chociaż należy to dalej sprawdzić, warto zauważyć, że zawodnicy bez bólu pachwiny mieli stabilne wartości siły ściskania w ciągu 14 tygodni. Podobnie, osoby bez bólu nie różniły się na początku od tych, u których później wystąpił ból pachwiny. Co ważniejsze, gdy ból pachwiny ustąpił, wartości siły powróciły do wartości wyjściowej. Dlatego wydaje się rozsądne, aby włączyć ten szybki test przesiewowy do piłki nożnej.

 

MÓW DO MNIE KUJONIE
Ogólna siła wyjściowa została znormalizowana przez BMI i wyrażona w niutonach na kilogram. W ten sposób można było porównać wartości siły między poszczególnymi osobami. Jeśli chodzi o spójność, zapewniono, że procedury testowe zostały przeprowadzone co najmniej 3 dni po ostatnim rozegranym meczu, w środku tygodnia.

Ograniczeniem tego badania może być fakt, że wykonano tylko jedno maksymalne powtórzenie ściskania przywodziciela. Jest to zatem wykonalne w rzeczywistych sytuacjach. Jednak w badaniach przeważnie dozwolone jest co najmniej jedno powtórzenie testowe lub minimum trzy powtórzenia. Mogło to powodować niezdecydowanie, szczególnie u osób, które już doświadczają pewnych problemów lub bólu w pachwinie.

Zmierzono siłę przywodziciela długiej dźwigni, ponieważ wykazano, że zapewnia ona wyższe momenty obrotowe przywodziciela z dobrą niezawodnością. Co więcej, test ściskania długiej dźwigni okazał się być czynnikiem ryzyka bólu pachwiny.

Wartość odcięcia 15% zmniejszonej siły została uznana za istotną w tej próbie. Spośród osób z bólem pachwiny (29 przypadków bólu), 16 przypadków charakteryzowało się spadkiem siły o co najmniej 15%.

W badaniu nie uwzględniono innych zmiennych, takich jak (narastające) zmęczenie, objętość treningowa i dane treningowe. Dlatego potrzebne są dalsze badania, aby kontrolować te czynniki.

#DOBRY TIP

Podsumowując, choć siła przywodzicieli a ból pachwiny nie idą w parze jak Batman i Robin, to jednak istnieje pewna zależność wartościowa dla sportowców i trenerów. Odkrycie, że słabsze przywodziciele biodra mogą prowadzić do problemów z pachwiną, otwiera nowe możliwości zapobiegania kontuzjom. Dlatego warto mieć oko na te aspekty podczas rutynowych badań. Pamiętajmy, że dbając o siłę przywodzicieli, możemy uniknąć bólu pachwiny jak zły horror film! Wniosek? Siła i równowaga są kluczem do sukcesu - zarówno na boisku, jak i poza nim!

 

DeLang MD, Garrison JC, Hannon JP, Ishøi L, Thorborg K. Weekly screening of youth male football players: a 14-week longitudinal investigation of interactions between groin pain and long lever adductor squeeze strength. J Sci Med Sport. 2023 Feb 10:S1440-2440(23)00031-2. doi: 10.1016/j.jsams.2023.02.003. Epub ahead of print. PMID: 36813698. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/36813698/

Szkolenie- Jak w 5 krokach zabezpieczyć bark przed kontuzjami?👉

© Wszelkie prawa zastrzeżone 2024 przez Kamil Malinowski