Darmowe lekcje o kontuzjach stawu kolanowego 👉

Zerwanie ACL: Czy naprawdę potrzebujesz operacji? 
Sprawdźmy to!

Hej wszystkim!

Dzisiaj chciałbym poruszyć temat, który wielu z was nurtuje: czy naprawdę potrzebna jest operacja ACL?

W moim blogu omówię, jak można poradzić sobie z zerwaniem ACL bez konieczności poddawania się operacji. Skupię się na trzech najczęstszych przekonaniach i dostarczę informacji, które mam nadzieję, pomogą w podjęciu właściwej decyzji. 

Jeśli chcecie poprawić siłę, zakres ruchu i funkcjonalność swojego kolana, sprawdźcie dołączcie do wiedzy za 0 zł! Bądźcie z nami, a dowiecie się więcej na ten temat! 🦵💪

  Wiedza za 0 zł  

Jak stworzyć skuteczny plan, który sprawi, że Twój zawodnik wróci do sportu?

Trening to środek do celu. Pokażę, Ci jak stworzyć skuteczny plan, dzięki któremu moi sportowcy wracają do sportu po ACLR. To sprawia, że cieszą się zdrowiem i sportem, non- stop polecając mnie znajomym.
Zapisz się na mailowe lekcje za 0 zł.
Odbieram bezpłatne lekcje ➼

Przekonanie #1: Rekonstrukcja ACL gwarantuje długoterminowy sukces

Chociaż operacja przyczyniła się do wielu sukcesów, nie jest to idealna opcja dla wszystkich, więc chcę wspomnieć o niektórych potencjalnych wadach.

W przeglądzie systematycznym i metaanalizie przeprowadzonej przez Ardern i wsp. w 2014 r. stwierdzono, że "81% osób powróciło do jakiejś formy sportu po operacji, 65% powróciło do poprzedniego poziomu sportowego, a 55% powróciło do sportu wyczynowego".

W innym przeglądzie systematycznym i metaanalizie przeprowadzonej przez Wigginsa i wsp. w 2016 r. wykazano, że wskaźnik ponownego urazu ACL po operacji wynosił 15% dla wszystkich pacjentów, 21%, jeśli miałeś mniej niż 25 lat i 23%, jeśli miałeś mniej niż 25 lat i wróciłeś do sportu wysokiego ryzyka.

Badanie przeprowadzone przez Webster & Feller w 2016 roku wykazało, że odsetek drugich urazów ACL u pacjentów poniżej 20 roku życia wynosił 35%.

Nowsze badanie przeprowadzone przez Falstrom i wsp. w 2021 r. wykazało, że 42% zawodniczek piłki nożnej, które powróciły do gry w piłkę nożną, doznało nowego urazu ACL w ciągu 5 do 10 lat.

Wreszcie, Webster i wsp. w 2018 r. stwierdzili, że u osób w wieku poniżej 25 lat, które przeszły już drugą rekonstrukcję ACL (ACLR), 27% z nich dozna trzeciego urazu ACL.

Liczby te będą się różnić w zależności od uczestnictwa w sporcie, gotowości funkcjonalnej i innych czynników, ale dokumenty te podkreślają, że nie wszyscy wracają do poprzedniego poziomu aktywności lub robią to bez ponownego urazu. 

Ogólnie po ACLR tylko 23% wszystkich sportowców wraca do sportu profesjonalnego na poziomie większym niż sprzed kontuzją.

 Nie mam to na celu zniechęcenia Cię do poddania się operacji, jeśli jest to dla Ciebie odpowiednia opcja.

Informacje te powinny być punktem dyskusji z chirurgiem i fizjoterapeutą na temat najlepszej dla Ciebie decyzji. 

Oprócz kosztów i innych zagrożeń związanych z operacją, znieczuleniem ogólnym, blokadami nerwów i leczeniem bólu pooperacyjnego, sama operacja jest kolejnym urazem. Intencją jest oczywiście uzyskanie korzyści netto, ale zwykle wiąże się to z usunięciem zdrowej tkanki, takiej jak ścięgno rzepki, ścięgno HS lub ścięgno mięśnia czworogłowego, w celu rekonstrukcji ACL.

A co ze zmniejszeniem ryzyka choroby zwyrodnieniowej stawów lub łąkotki w przyszłości? Na chwilę obecną badania nie potwierdzają tezy, że leczenie operacyjne zapewnia większą ochronę niż leczenie nieoperacyjne. Culvenor 2019, Nordenvall 2009, Kvist 2020, Ekas 2020, Pedersen 2021 OA, Myklebust 2003, Van Yperen 2018

Zanim przejdę do następnej sekcji, chciałbym krótko omówić, w jaki sposób określamy skuteczność leczenia. Innymi słowy, skąd wiemy, że operacja działa? Zwykle myślimy bardzo liniowo - doznałeś kontuzji, przeszedłeś operację i czujesz się lepiej; dlatego operacja doprowadziła do poprawy samopoczucia.

Ale skąd wiemy, że na poprawę samopoczucia nie miały wpływu inne czynniki, takie jak rehabilitacja lub upływ czasu?

Jeśli jesteś przeziębiony, bierzesz leki i czujesz się lepiej po tygodniu czy leki były jedynym powodem, dla którego poczułeś się lepiej?

Naukowcy sprawdzają to za pomocą czegoś, co nazywa się randomizowanym badaniem kontrolowanym. Przykładem może być wzięcie 100 uczestników, którzy doznali kontuzji i losowe podzielenie ich na dwie grupy: 50 osób poddanych operacji i 50 osób poddanych leczeniu niechirurgicznemu w postaci treningu czy rehabilitacji sportowej. Intuicyjnie moglibyśmy pomyśleć, że operacja wygrywa za każdym razem, zwłaszcza w przypadku czegoś takiego jak zerwany ACL.

Weźmy jednak to pod uwagę - w niedawnym randomizowanym badaniu kontrolowanym stwierdzono, że "u pacjentów z zerwaniem ścięgna Achillesa operacja nie wiązała się z lepszymi wynikami niż leczenie nieoperacyjne po 12 miesiącach". Jakie to zaskakujące? Nie pomyślałbyś, że można wyzdrowieć po zerwaniu ścięgna Achillesa bez operacji.

Przejdźmy więc do kolejnego przekonania.

Przekonanie nr 2: Zerwanie ACL zawsze wymaga operacji

Spośród setek randomizowanych, kontrolowanych badań w tej dziedzinie, tylko dwa wykorzystały podobny protokół. W badaniu KANON i badaniu COMPARE losowo przydzielono osoby, które zerwały ACL do dwóch grup:

  • Jedna grupa otrzymała wczesną ACLR, a następnie rehabilitację, co jest zwykłym standardem opieki.
  • Druga grupa została przydzielona do rehabilitacji z opcją późniejszej ACLR w razie potrzeby.

Jakie były główne wnioski z tych 2 badań? W grupie, która została najpierw przydzielona do rehabilitacji, 50% zdecydowało się na ACLR. Pozostałe 50%, które nie poddało się operacji, miało wyniki podobne do tych, którzy przeszli wczesną ACLR. Badania te informują nas, że dla niektórych osób leczenie nieoperacyjne jest realną opcją po urazie ACL.

Aby dokładniej określić skuteczność operacji, pomocne byłoby porównanie jej z placebo. Wiem, że prawdopodobnie brzmi to trochę szalenie, ale badania porównujące prawdziwą operację z udawaną operacją w przypadku SIS barku i uszkodzeń łąkotki nie wykazują różnicy w wynikach po 5 latach obserwacji.

Tego rodzaju badania są ważne, ponieważ nasze przekonania wpływają na wyniki. Na przykład, jeśli zostałeś losowo przydzielony do grupy niechirurgicznej, ale już zdecydowałeś, że chcesz operacji, prawdopodobnie zdecydujesz się na operację.

 

W badaniu przeprowadzonym przez Thorstensson i wsp. w 2009 r. zbadano preferencje pacjentów w badaniu KANON. Jeden z uczestników stwierdził: "Od początku chciałem operacji, ale po randomizacji poczułem się przekonany do spróbowania treningu. Cały czas miałem z tyłu głowy operację, nawet gdy dałem treningowi przyzwoitą szansę". Inny uczestnik powiedział: "Postrzegałem badanie jako szybszą drogę do operacji, bez względu na to, do której grupy terapeutycznej zostałem przydzielony".

Wrócimy do tego pomysłu w ostatniej sekcji, ponieważ twoje przekonania i preferencje, niezależnie od tego, czy jesteś za operacją, czy przeciwko niej, odegrają rolę w twojej ostatecznej decyzji.

Przekonanie nr 3: Uszkodzony ACL nigdy się nie zagoi

Jednak badania przeprowadzone przez Fujimoto i wsp. w 2002 r., Costa-Paz i wsp. w 2012 r. oraz Ihara i Kawano w 2017 r. wykazały, że ACL może w niektórych przypadkach spontanicznie się zagoić. W rzeczywistości Filbay i wsp. przeanalizowali dane z badania KANON i doszli do wniosku, że "odnotowano wysoki wskaźnik gojenia ACL u pacjentów leczonych samą rehabilitacją [58% po 5 latach], a osoby te zgłaszały lepsze wyniki zgłaszane przez pacjentów w porównaniu z grupami bez gojenia i rekonstrukcji".

Jak podjąć właściwą decyzję?

Cóż, Filbay i Grindem, dwaj czołowi badacze w tej dziedzinie, zalecają okres rehabilitacji przed podjęciem decyzji o operacji u większości osób z zerwanym ACL, ponieważ "rehabilitacja przedoperacyjna poprawia wyniki pooperacyjne u osób, które i tak przejdą ACLR".

Na podstawie artykułów Grindema i wsp. z 2018 r., Pedersena i wsp. z 2021 r. oraz van der Graaffa i wsp. z 2022 r., możesz być bardziej skłonny do wyboru leczenia nieoperacyjnego, jeśli

  • Nie jesteś osoba poniżej 20 roku życia
  • masz dobrą funkcję kolana bez epizodów niestabilności
  • nie doznałeś urazu łąkotki i innych współtowarzyszących uszkodzeń
  • Przed urazem nie uprawiałeś sportów na poziomie 1, takich jak piłka nożna.
  • Spontanicznie uprawiasz aktywność fizyczną

Na przykład, jeśli jesteś 35-letnią osobą, która chce wrócić do gry w totalnie amatorską koszykówkę, a Twoje kolano czuje się świetnie po 3 miesiącach rehabilitacji, prawdopodobnie lepiej nadaje się do leczenia nieoperacyjnego.

Z drugiej strony, jeśli jesteś 20-letnim sportowcem, który gra w rugby, a twoje kolano nadal czuje się niestabilnie po 3 miesiącach rehabilitacji, prawdopodobnie bardziej nadajesz się do operacji.

To ludzie znajdujący się pośrodku sprawiają, że decyzja jest trudniejsza. Istnieją badania pokazujące, że piłkarze ręczni i inni sportowcy na wysokim poziomie radzą sobie dobrze po 6-20 latach, gdy są leczeni nieoperacyjnie, a także badania pokazujące, że ludzie mogą rekreacyjnie powrócić do sportów rotacyjnych. W przeciwnym razie zdecydowanie potrzebne są dalsze badania.

Jak wspomniano wcześniej, Twoje przekonania i preferencje mogą również wpłynąć na Twoją decyzję. Jeśli pomimo tych informacji zdecydowałeś się na jedną lub drugą opcję, może to być dla Ciebie właściwy wybór.

Niezależnie od podjętej decyzji, chciałbym zakończyć trzema ważnymi punktami:

  • Nie opieraj swojej decyzji wyłącznie na tym blogu. Powinieneś podjąć świadomą decyzję po omówieniu opcji z chirurgiem, fizjoterapeutą. Jeśli masz na oku swojego fizjo i mu ufasz dopytaj czy opcja leczenia zachowawczego będzie dobrym rozwiązaniem dla Ciebie.
  • Większość osób którym pomagam po uszkodzeniu ACL a nie są profesjonalnymi sportowcami wybierają leczenie zachowawcze około 4-6 miesięcy treningu i widzimy rewelacyjne efekty.
  • Jeśli chcesz wykładniczo zwiększyć swoje szanse na sukces i zmniejszyć ryzyko ponownej kontuzji, musisz ukończyć kompleksowy plan rehabilitacji, przejść dokładny proces testowania powrotu do sportu i kontynuować regularne treningi.

Niezależnie od tego, czy poddasz się operacji, czy nie, jeśli wrócisz do uprawiania sportu lub innych aktywności na wysokim poziomie bez konieczności pocenia się, biegania, skakania lub podnoszenia dużych ciężarów podczas rehabilitacji, nie jesteś gotowy.

Wreszcie, niezależnie od Twojej decyzji, istnieje możliwość, że nie wrócisz do poprzedniego poziomu sprawności.

Zaufaj mi, jako osoba, która miała wiele kontuzji, rozumiem to doświadczenie. Niezależnie jednak od tego, co się stanie, nie mogę wystarczająco podkreślić znaczenia pozostania aktywnym fizycznie poprzez wykonywanie czynności, które są zrównoważone i przyjemne, nawet jeśli oznacza to spacery, wędrówki, jazdę na rowerze lub podnoszenie ciężarów.

Podsumowując, decyzja dotycząca konieczności operacji ACL to kwestia wymagająca gruntownego rozważenia i konsultacji z profesjonalistami. Niezależnie od wyboru, kluczowe jest podjęcie kompleksowego planu rehabilitacji, przeprowadzenie dokładnych testów powrotu do aktywności fizycznej oraz systematyczne treningi. Bez względu na decyzję, istnieje ryzyko, że nie odzyskamy pełnej sprawności. Jednakże, pozostanie aktywnym fizycznie poprzez wykonywanie zrównoważonych i przyjemnych aktywności jest kluczowe dla zachowania zdrowia i dobrej kondycji. Pamiętaj, że każda decyzja powinna być podjęta świadomie, z uwzględnieniem własnych potrzeb i możliwości.

Daj znać co wybierasz operację czy leczenie zachowawcze?

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32046955/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33737313/

Darmowe lekcje o kontuzjach stawu kolanowego 👉

© Wszelkie prawa zastrzeżone 2024 przez Kamil Malinowski